İş Süreç yönetim

İş süreç yönetim yazılımı (BPM)

Yorum yapılmamış

Bu makalede iş süreç yönetim (BPM) konsepti ele alınmıştır. AKAF şirketi 2006’dan beri çeşitli alanlarda özel iş süreç yönetimleri üretmektedir. İş süreç yönetim geleneksel yöntemlerini yazılım ve uygulama aracılığıyla dijital alana geçiren AKAF şirketinin en temel uzmanlığı özel iş süreç yönetimi uygulamalarının üretimidir.

İŞ SÜREÇ YÖNETİM YAZILIMI NEDİR?

Bir organizasyonda iş süreçlerinin belirlenip tanımlanması, iş akışlarının süreç hedefleri doğrultusunda iyileştirilmesi hızlandırılması ve otomatikleştirilmesi yaklaşımıdır. Süreçlerin nasıl yapılıp düzenlendiğini ve nasıl analiz edildiği ile ilgilenir. Kısaca BPM iş süreçlerinizi kolaylaştırmak ve hızlandırmak için bir ihtiyaçtır.

BPM KURUMUNUZA NASIL YARDIMCI OLUR?

İhtiyaçlarınız doğrultusunda çeşitli görevleri kolaylaştırmak için iş süreç otomasyonu kullanarak belge işlerinizi (onaylama, inceleme vb.), personellerinizin talepleri, işe alım gibi konularda süreçlere uyulmasını sağlar.

BPMS e-mail hatırlatmaları, ödeme araçları gibi sürekli tekrar eden işlemleri otomatikleştirerek kurumunuzda iş akışınızı geliştirerek hızlandırır. Bu sizlere iş verimi olarak geri döner. Hızlandırılarak otomatikleşen işlerinizde hata payı en aza iner ve birim zamanda daha fazla iş yapmanızı sağlar.

BPM YAŞAM DÖNGÜSÜ

Design(Tasarım): Süreci belirli bölgelere bölmek adımıdır. Çoğu süreç, veri toplamak için bir form ve bunu işlemek için bir iş akışı içermektedir. Form oluşturduktan sonra iş akışında her göreve kimin sahip olacağını belirlenmesi gerekmektedir.

-Model: Seçilmiş olan BPM yazılımı ile modellemesi bu adımda yapılmaktadır. İşlemi görsel olarak göstermektedir. Olayların sırası ve işlemleri boyunca veri akışı hakkında net bir fikir vermek için tarihler ve koşullar gibi ayrıntıları düzenlenmektedir.

-Execute(Çalıştırma): Çizilmiş olan sürecin kullanılan sisteme entegre edilerek çalıştırılması aşamasıdır. Önce, küçük bir grupla canlı olarak test ederek işlemi yürütülmesi gerekmektedir. Ardından tüm kullanıcılara açılması gerekmektedir. Hassas bilgilere erişimin kısıtlanması bu adımda ayarlanması gerekmektedir.

-Monitör(İzleme): Çalıştırılmış olan sisteminizi, izlemek ve analiz edilmesi adımıdır. İş akışı boyunca devam eden sürece, göz kulak olarak, ilerlemeyi belirlemek, verimliliği ölçmek ve darboğazları bulmak asıl amaçlardandır.

-Optimize: İzleme sonucunda oluşmuş olan analizler sonucunda sürecin optimize edildiği adımdır. Analiz yaparken veya daha verimli hale getirmek için formalarda ve iş akışlarında güncellemeler yapılmalıdır.

İş süreç yönetim avantajları

-Basitleştirilmiş Problem Çözme

İş süreçleri, belirli iş, doğru çalışanlara daha iyi dağıtılmasına yardımcı olmaktadır. Çözüm veya iyileştirme ihtiyacı olan faktörler varsa, İş süreç yönetim (BPM) yürürlüğe girer. İş süreç yönetim (BPM) çalışanların kendi bölümlerindeki sorunları daha fazla odak ve kaynakla ele almalarına izin verir. Çoğu durumda, bu avantaj, çeviklik olarak adlandırılır. Çünkü kuruluşlar sorunları tespit edebilir ve çabucak çözümler bulabilirler.

-Azaltılmış Riskler

Bu avantaj, BPM’ nin problem çözme niteliği ile yakından bağlantılıdır. Stratejik olarak konumlandırılmış çalışanlarla, organizasyon riskleri ve tuzaklar konsantrasyonunun iyi korunup kaynakların iyi yönetildiği ölçüde en aza indirgenir. Risklerin azalmasıyla birlikle organizasyonlar öngörülebilir konular için daha iyi kararlar alabilirler.

-Ölçülebilirlik

 Sürecin başlarında somut ve ölçülebilir sonuçlar gösterilebilir. Kurumların neyin işe yarayıp yaramadığını belirlemelerine yardımcı olmak için analitik ya da istatiksel sayılar iyi düzenlenmiş ve yorumlanmıştır.

-Müşteri ve Çalışan Mükemmelliği

Müşteriler için daha iyi müşteri desteği, BT desteği ve istedikleri ürün veya hizmetler için tercihlerini alabilmektedirler. BPM ile profesyoneller kariyerlerini zorlu ama ödüllendirici bir aşamada oluşturmasına yardımcı olabilmektedir.

 

DEZAVANTAJLARI

Her projede, kurumda BPM kullanılması her zaman doğru bir karar olmayabilir. BPM tercihi yapılırken çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Fazla süreçlerin değişmediği yerlerde kullanılması gereksiz zaman ve para kaybına yol açabilmektedir. İş süreç yönetimi kullanılmasındaki dezavantajlar da şu şekilde sıralanabilir.

-Zayıf Yönetim ve Fon Kaybı

BPM kullanmanın faydaları, ancak doğru bir şekilde uygulanması halinde tam olarak gerçekleşmektedir. Metodolojilere uyulmaması, ciddi miktarda para ve diğer kaynakların kaybedilmesiyle sonuçlanacaktır. İş süreç yönetim yazılımı kurum için uygun olsa da uygulamalarda kullanılması kolay ve kısa değildir.

-Sınırlı Yenilikler

BPM kullanan kuruluşların modern teknolojiye veya yeni trendlere uyum sağlama konusunda uzman olunması belirli bir süre almaktadır. Hem kurumun iç dinamikleri hem de personelde yaşanılan bilgi eksikliği BPM’ in tam olarak kullanılamamasına neden olmaktadır. Kurumun personellerinin çok iyi eğitilerek neler yapılabildiği, süreç personel tarafından değiştirildikten sonra yürürlüğe koymadaki zorlukları ve testlerin tam olarak sindirilmesi gerekmektedir.

-İletişim Eksikliği

BPM ile her şeyin süreçlere ayrılarak yapılması, yüz yüze konuşma azaltacağı için iletişimi azaltmaktadır. İletişimin azalması bir kurumda istenmeyen durumlardan birisidir.

 

SONUÇ

Kurumlarda, şirketlerde süreçlerin BPM ile ele alınması ile bir çok avantaj elde edilmektedir. BPM ile müşteri ve çalışanlar değişen ihtiyaçlara çok hızlı şekilde sisteme adapte edilebilirler. Yalnız tüm süreçlerin aniden BPM ile yapılmaya başlanması, bazı sorunları meydana getirebilmektedir. Bu yüzden sadece çok önemli olan süreçlerden, BPM oluşturulmaya başlanması daha yararlı olacaktır. Anahtar süreçlerin çevrildikten sonra bu sürece bağlı diğer süreçler de yavaş yavaş BPM ’e dahil edilmesi daha yararlı olacaktır.

BPM sürecinin entegre edildiği kurumlarda, personelin iyi eğitilmiş olması gerekmektedir. Eğitilmemiş personeller süreçler hızlandırmadıkları gibi yavaşlamasına da sebep olacaktır.

BPM ’in disiplininin asıl amacının devamlı süreci iyileştirmek olduğu unutulmamalıdır. İşlem devamlı kendini geliştirmek zorundadır. Süreçler izlenerek darboğazların bulunması ve aşılması gerekmektedir. Bu darboğazlar aşıldıkça süreçler çok daha iyi olacaktır. Süreçlerin artması ve kalitesinin artırılması açısından bunlar önemli noktalardır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

twenty − two =

Bizi instagramda takip edin

Toplantılarımızda en önemli olan müşteri memnuniyeti duygusu ve satış sonrası hizmettir! AKAF'ın benzersiz desteği, tüm teknik konularda sizi rahat ettirir
#Tasarım_uygulaması
#İstanbul_Mobile_uygulama
#akaf
#مهدی_فکری
...

TR🇹🇷Bu web sitesi Italy Remer firmasının İran'ı temsil etmesi emriyle tasarlanmış ve 2013 yılında yayınlanmıştır.
En🇺🇸This website was designed by order of Italy Remer to represent Iran and was published in 2013.
#akaf #remer
...

TR🇹🇷Tamin Ejtemai Organizasyon başkanlığının doğrudan gözetiminde faaliyet gösteren Tamin ejtemai şirketi'nin web portalı, AKAF firmasının diğer sadık müşterilerindendir. Bu koleksiyonun site tasarımı 2014 yılında yapıldı ve destek sözleşmesinin ardından bu firmanın hizmetindeyiz gururla.
En🇺🇸The web portal of Tamin ejtemai company, which operates under the direct supervision of Tamin Ejtemai Organization Presidency, is one of the other loyal customers of AKAF company. The site design of this collection was made in 2014 and we are proudly at the service of this company after the support contract.
#akaf #taminejtemaei
...

TR🇹🇷Arkadaşlarınızla, ailenizle veya şanslı bir rakiple yarışın ve HQ Trivia ve SnapQ'dan uyarlanan heyecan verici Dari Gap uygulamasında kazanın.
En🇺🇸Compete with your friends, family or a lucky opponent and win in the exciting Dari Gap app adapted from HQ Trivia and SnapQ.
#trivia #dari #gap #akaf
...

TR🇹🇷AKAF ekibi tarafından 2012 yılında site tasarımı ve özel satış yazılımı için hayata geçirilen Markazi ilindeki en yüksek konut ikiz kulesi ve bugün bu projeye destek sunmaktan gurur duyuyoruz.
En🇺🇸The tallest residential twin tower in Markazi, which was implemented by the AKAF team in 2012 for site design and special sales software, and today we are proud to support this project.
#ikiz #kule #akaf
...

TR🇹🇷Akkas khane web sitesi 2011'da hayata geçirildi ve halen birkaç yeniden tasarımla çalışıyor. Bu web sitesi 2011 yılından itibaren AKAF firmasının güvenlik kapsamındadır.
En🇺🇸The Akkas khane website was launched in 2011 and is still working with several redesigns. This website has been under the security coverage of AKAF company since 2011.
#akkaskhane #websitesi #akaf
...

TR🇹🇷 Swash, çevrimiçi hizmetler alanında en güçlü çevrimiçi araç yıkama yazılımı olan AKAF tarafından tasarlandı ve uygulandı.
En🇺🇸Swash was designed and implemented by AKAF, the most powerful online car wash software in the field of online services.
#akaf #swash #carwash
...

TR🇹🇷Start Wash markasının isteği üzerine bu sefer kıyafet alma ve gönderme vb. Çamaşır yıkama uygulaması AKAF tarafından gerçekleştirildi. Bu uygulama 2017'da çalışmaya başladı ve hem Android hem de İOS platformlarında uygulandı.
En🇺🇸At the request of the Start Wash brand, this time, receiving and sending clothes, etc. Laundry washing application was carried out by AKAF. This app started working in 2017 and has been implemented on both Android and iOS platforms.
#start #wash #yıkama #akaf
...

TR🇹🇷SnapQ ve HQ Trivia'ya benzer en iyi uygulama olan Mr.Quiz, AKAF tarafından heyecan verici çevrimiçi yarışmalar sunarak tasarlandı ve uygulandı.
En🇺🇸Mr.Quiz,the best app similar to SnapQ and HQ Trivia, was designed and implemented by AKAF, offering exciting online competitions.
#mrquiz #trivia #akaf #snap
...

TR🇹🇷Online taksi talebinde bulunmak için taksi bulma uygulaması, Zoodtaxi markasının talebi üzerine AKAF tarafından hayata geçirildi.
En🇺🇸The taxi finder application for online taxi request was implemented by AKAF at the request of the Zoodtaxi brand.
#zoodtaxi#online #taksi #akaf
...

This error message is only visible to WordPress admins
Menü